âlem


Results for "âlem"

Turkish - German Dictionary

âlem

(Turkish - German Dictionary) :
e Welt, s Universum, s Weltall; r Kreis; s Vergnügen, s Fest; e Orgie.
Turkish - Kurdish Dictionary

alem

(Turkish - Kurdish Dictionary) :
1.al. 2.cîhan.
Turkish - Turkish dictionary

ÂLEM

(Turkish - Turkish dictionary) :
is. l. Dünya, kainat. 2. Çevredeki insanlar. 3. Aynı konu ile ilgili kişiler veya bunların çalışmalarının bütünü. 4. Hal ve şartlar. 5. Eğlence.
Ottoman - Turkish Dictionary

ÂLEM

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
Bütün cihan. Kâinat. * Dünya. * Her şey. * Cemaat. * Halk. * Cemiyet. Dehr. * Hususi hal ve keyfiyet. * Bir güneş ile ona tâbi olan ve etrafında devreden seyyarelerin teşkil ettiği dâire. (Cenab-ı Haktan gayrı mahlukata Âlem denmesi, mucidi olan Zât-ı Ecelle ve A'lâ Hazretlerini bilmeğe delâlette vesile olduğuna mebnidir. L.R.)(Semâvatta binler âlem var. Yıldızların bir kısmı her biri birer âlem olabilir. Yerde de her bir cins mahlukat, birer âlemdir. Hatta her bir insan dahi küçük bir âlemdir.( $) tâbiri ise, "Doğrudan doğruya, her âlem, Cenâb-ı Hakkın rububiyyeti ile idâre ve terbiye ve tedbir edilir" demektir. M.)
Dream Dictionary of Phrase

ALEM

(Dream Dictionary of Phrase) :
Minare ve bayrak direklerinin tepesindeki hilal,lale vb. şekildeki tepeciği görmek devlet başkanı ile tabir edilir. Bakırdan alem zulüm ve haksızlığa uğramaya, Altın veya gümüşten alem halkın başkanına hayırhah olmasına, Ağaçtan alem devlet başkanının ssöz ve fiillerinde sebatsız, gaddar ve yalancı olmasına delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Minare )