İSTİHARE


Results for "İSTİHARE"

Turkish - Turkish dictionary

İSTİHARE

(Turkish - Turkish dictionary) :
is. Bir işin hayırlı olup olmayacağını rüyadan anlamak için aptes alıp dua okuyarak uykuya yatma.
Ottoman - Turkish Dictionary

İSTİHARE

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
Tefe'ül. Sual sorup cevap istemek. * Hayırlı olmayı istemek. * Hayran olmak, şaşmak, taaccüb etmek. * Bir işin hayırlı olup olmıyacağı niyetiyle abdest alıp, dua edip rüya görmek üzere uykuya yatma.
Islamic Glossary

İSTİHÂRE

(Islamic Glossary) :
Hayır istemek.1. Bir işin hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alıp iki rek'at namazkıldıktan sonra bu husustaki duâyı okuyarak o işle ilgili rüyâ görmek üzere hiç konuşmadanuykuya yatmak.İstişâre eden (danışan) pişmân olmaz, istihâre eden zarar etmez. (Hadîs-işerîf-el-Ikd-ül-Ferîd)Dört şeyi yapan dört şeyden mahrum kalmaz. Şükreden, nîmetin artmasından; tövbe eden,kabûlden; istihâre eden, hayırdan; istişâre eden, doğruyu bulmaktan, hakîkate ulaşmaktanmahrûm olmaz. (İmâm-ı Gazâlî)Her mü'minin istihâre yapması sünnettir. İstihâre yedi gece yapılır. Rüyâda beyaz veya yeşilgörmek hayra, siyâh veya kırmızı görmek şerre alâmettir. (Seyyid Abdülhakîm Arvâsî)2. Her gün evden çıkmadan iki rek'at namaz kılıp Allahü teâlâdan o günün ve işinin din vedünyâsı için hayırlı olmasını istemek.
Turkish - English dictionary

istihare

(Turkish - English dictionary) :
asking for divine guidance through a dream. ye yatmak to lie down to sleep (after performing duties of worship) in the hope that God will speak to you through a dream.