ABD


Results for "ABD"

Ottoman - Turkish Dictionary

ABD

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
Kul, köle, Allah'ın kulu. Mahluk, insan. Hizmetçi. (Hür'ün zıddı). "Abd kelimesi Allah'ın bazı isimleriyle birleştirilerek erkek isimleri meydana getirilir. Abdullah (Allah'ın kulu). Abdulbâki (Ebedi olan Allah'ın kulu) gibi. Bu isimleri taşıyan insanlar buna lâyık olmaya çalışmalıdırlar."
Islamic Glossary

ABD

(Islamic Glossary) :
1. Kul. (Bkz. Kul)Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyuruyor ki:Her türlü noksanlıktan münezzeh olan Allahü teâlâ, abdini (Muhammed aleyhisselâmı)bir gece Mescid-i Haram'dan, Mescid'i Aksâ'ya götürdü. (İsrâ sûresi: 1)Göklerde ve yerde olan herkes, hiçbiri müstesnâ olmamak üzere, çok esirgeyici Allahüteâlâya mutlaka abd olarak gelecektir. ( Meryem sûresi: 93)2. Köle.Üzerinize, sizi Allahü teâlânın kitâbı ile yöneten bir abd bile vâli tâyin edilse, onudinleyin ve itâat edin. (Hadîs-i şerîf-Müslim)
Turkish - English dictionary

ABD

(Turkish - English dictionary) :
(abbr. for Amerika Birleşik Devletleri) U.S.A. (United States of America).
Turkish - Turkish dictionary

ABDAL

(Turkish - Turkish dictionary) :
is. Eskiden bazı gezgin dervişlere verilen ad.
Ottoman - Turkish Dictionary

ABDAL

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
t. Safdil, ahmak, bön. * Afganistan'da yaşıyan bir Türk kavminin adı, bu kavimden olan kimse. * Anadoludaki bazı göçebelerin adı ve bunlardan olan kimse. * Derviş, ermiş, kalender. Kendini Allah'a adamış. Ona teslim olmuş, bu yolda çile çekmiş kimse. (Bak : Ebdal)