Arafat


Results for "Arafat"

Turkish - Turkish dictionary

ARAFAT

(Turkish - Turkish dictionary) :
ö.is. Mekke'ye altı saatlik mesafede, hacıların çıkıp dua etmeleri gereken bir dağ.
Ottoman - Turkish Dictionary

ARAFAT

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
Mekkenin 16 kilometre doğusunda Hacıların arefe günü toplandıkları tepe ve bunun eteğindeki ova. Tepenin diğer bir adı Cebel-ür Rahme (Rahmet dağı)dır. Adem (A.S.) ile Havva anamız Cennet'ten çıkarıldıktan sonra burada bir araya geldiler. İbrahim Peygamber (A.S.) Cebrail ile burada konuştu. Hz. Muhammed (ASM) yüzbin insana hitab eden veda hutbesini burada okudu. İnsan haklarını 14 asır önce burada dünyaya ilan etti.
Islamic Glossary

ARAFÂT

(Islamic Glossary) :
Mekke-i mükerreme şehrinin yirmi beş kilometre güneydoğusunda bulunan ve haccınfarzlarından biri olan vakfenin yapıldığı mübârek yerin adı.Allahü teâlâ âyet-i kerîmede meâlen buyurdu ki:(Hac mevsiminde ticâretle) Rabbinizden rızık istemenizde bir günâh yoktur. Arafât'tan(döndüğünüzde) Meş'ar-i Haram'ın yanında (tehlîl ve telbiye ile) Allah'ı zikredin, anın. O,size nasıl hidâyet ettiyse, siz de O'nu öylece anın... (Bekara sûresi: 198)Arefe günü Allahü teâlâ Arafât'ta vakfe yapanlardan râzı olur. Sonra onlarlameleklere karşı iftihâr ederek; "Bunlar ne isterler ki işlerini bırakıp burada toplandılar"der. (Hadîs-i şerîf-Müslim)Haccın farzlarından biri de arefe günü Arafât'ın (Vâdî-yi Ürene) denilen yerinden başka herhangi bir yerinde, öğle ve ikindi namazlarından sonra bir miktar vakfeye durmaktır. Arefe günüveya gecesi Arafât'ta bulunmayan veya Arafât'tan geçmeyen hacı olmaz. (İbn-iÂbidîn-Mevkûfât)Sevgili Peygamberimiz vefâtına yakın meşhur vedâ hutbesini Arafat'ta okudu. Âdemaleyhisselâm ile Havva vâlidemiz Cennet'ten ayrılıp yeryüzüne indirilince Arafat'ta buluştular.Bir rivâyete göre buraya bu yüzden buluşup, tanışmak mânâsına Arafat denm iştir. (Zerkânî)Arafât dağıdır bizim dağımız,Orada kabûl olur duâlarımız.Medîne'de yatar Peygamberimiz,Yâ Muhammed cânım arzular seni.(Yûnus Emre)
Turkish - English dictionary

Arafat

(Turkish - English dictionary) :
a plain near Mecca. ´ta soyulmuş hacıya dönmek to lose everything one has and have nowhere to turn.
Dream Dictionary of Phrase

ARAFAT DAĞI

(Dream Dictionary of Phrase) :
Bu kutsal dağı görmek tövbenin kabulüne, şeref ve izzete, Burada vakfeye durmak ayrıldığı kişi ya da eşiyle buluşmaya, düşmana galip gelmeye, Gizli sırların açığa çıkmasına, Hac mevsiminde ise hacca gitmeye delalet eder.