KÂBE


Results for "KÂBE"

Turkish - German Dictionary

Kabe

(Turkish - German Dictionary) :
e Kaaba.
Turkish - Turkish dictionary

KÂBE

(Turkish - Turkish dictionary) :
ö. is. Mekke'de bulunan ve Müslümanların hacı olabilmeleri için tavaf etmeleri gereken kutsal yapı, Beytullah, Allah'ın evi.
Ottoman - Turkish Dictionary

KABE

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
Yumurta.
Dream Dictionary of Phrase

KABE

(Dream Dictionary of Phrase) :
Şerlerden sakınmaya, hayırlı amellere, evlenmeye, emniyet ve güvene, hacca gitmeye, Kur'an ve sünnete; kendisine uyularak hidayet bulunan salih ebeveyne, gerçek alim, evliya ve mürşide yahut cennete, Kabe de namaz kılmak yönetimden iyilik görmeye, düşmannın şerrinden emin olmaya, Kabe'ye bakmak esenlik ve huzura, Onun bir duvarının yıkıldığını görmek dini bir önderin vefatına, Kabe'yi adabına uygun olarak tavaf ettiğini görmek farz ibadetleri hakkıyla yerine getirmeye, sözünün gereğini yerine getirmeye, Kabe'de yanış ve uygunsuz bir iş yaptığını görmek sünnetlere aykırı hareket etmeye, Kabe'nin kendi evine yahut başka yere geldiğini görmek o ev ve yer için sürekli itibar, şeref ve devlete, Onun harap olduğunu görmek namazı terk etmeye yahut tadil-i erkana uymaksızın namaz kılmaya, Kabe'ye doğru yöneldiğini görmek din ve dünyasını ıslah ile hayra ve esenliğe ulaşmaya, Kabe bazen mevsimlere, kentin geniş sokak ve caddelerine, birliktelikleri hayır üzere olan topluluklara delalet eder. ( Kabe'nin Altınoluğu için Bakınız; Oluk.)
Turkish - English dictionary

Kâbe

(Turkish - English dictionary) :
Islam the Kaaba. i muazzama the Kaaba. örtüsü the black cloth covering the Kaaba. toprağı soil from Mecca brought back by a hadji.