KÂMİL


Results for "KÂMİL"

Turkish - Kurdish Dictionary

kamil

(Turkish - Kurdish Dictionary) :
kamil, gihîştî.
Turkish - Turkish dictionary

KÂMİL

(Turkish - Turkish dictionary) :
is. 1. Bütün, eksiksiz, tam. 2. Kemale ermiş, olgun. 3. Bilgin.
Ottoman - Turkish Dictionary

KÂMİL

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
(Kemal. den) Bütün, tam, olgun, eksiksiz, kemalde olan, kusursuz. Kemal ve fazilet sâhibi. * Resul-i Ekrem'in de (A.S.M.) bir vasfıdır. * Yaşını başını almış, terbiyeli ve görgülü kimse. * Âlim, bilgin kişi. * Bir aruz kalıbı ismi.(Büyük görünme küçülürsün...Kâmillerde, büyüklük mikyasıdır küçüklük, Nâkıslarda küçüklük mizanıdır büyüklük. S.)
Islamic Glossary

KÂMİL

(Islamic Glossary) :
Tam, eksiksiz, olgun.Îmânı kâmil olanınız, ahlâkı güzel olanınızdır. (Hadîs-i şerîf-Müslim)Eğer îmânının kâmil olmasını istersen, kendini müslümanlardan yüksek görme.Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem buyurdular ki: "Bir kişi îmânının kemâlini(olgunluğunu) isterse, kendine insâf versin (tevâzu üzere hareket eylesin) ve fakîr olduğuhâlde sadaka versin. Bu iki huy, îmânı, kemâl derecesine yükseltir. (Süleymân bin Cezâ)Her mü'min Peygamberimizi malından ve canından daha çok sever. Bu sevgisinin biralâmeti, sünnetleri yapıp mekruhlardan kaçınmaktır. Bir mü'min bütün bunları yerinegetirdikten sonra, mübahlarda da ne kadar ona uyarsa o derece kâmil bir müslüman olur .(İmâm-ı Rabbânî)
Turkish - English dictionary

kâmil

(Turkish - English dictionary) :
1. perfect, complete, consummate. 2. entire, full, whole. 3. mature and experienced person. 4. Sufism (someone) who has reached spiritual maturity, who has become spiritually wise. 5. slang hashish, hash.