MECUSİ


Results for "MECUSİ"

Turkish - Turkish dictionary

MECUSÎ

(Turkish - Turkish dictionary) :
is. Ateşe tapan.
Ottoman - Turkish Dictionary

MECUSİ

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
Çok eskiden yaşamış, kulağı küçük olan birisinin adıdır. Ateşperestlik âyinine sebeb olduğundan "Ateşperestlere" bu isim verilmiştir. * Eski İran dini olan Mecusilikten olan kimse.
Dream Dictionary of Phrase

MECUSİ

(Dream Dictionary of Phrase) :
Mecusi olup ateşe taptığını görmek dünyayı talep etmeye, bütün gayretini dünyaya yöneltmeye ve dinini dünya menfaatleri için kullanmaya; İslam'ı küçümsemeye ve büyük günah işlemeye; Ateşe tapan birini görmek, düşmanını saf dışı bırakmak isitemeyen diğer bir düşmana yahut dünya ehli aşağılık bir kimseye, Mecusi kuşağı takınmak çocuğa yahut İslam dinine yardım etmeye delalet eder.
Islamic Glossary

MECÛSİ

(Islamic Glossary) :
Ateşe tapan.Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyuruyor ki:O îmân edenler, o yahûdîler, o yıldızlara tapanlar, o hıristiyanlar, o mecûsîler, oAllah'a ortak koşanlar (var ya), muhakkak ki Allah, kıyâmet günü aralarında hükmünüverecek, hak ve bâtılı ayıracaktır. Çünkü Allah her şeye şâhid bulunuyor. (Hac sûresi: 17)Bütün çocuklar müslümanlığa uygun ve elverişli olarak dünyâya gelir. Bunları sonraanaları, babaları, hıristiyan, yahûdî ve mecûsî yapar. (Hadîs-i şerîf-İhyâ-u ulûmiddîn)Mecûsîler, Kisrâ denilen Acem şahlarından Küştüseb zamânında yaşayıp yaşamadığı tambilinmeyen Zerdüşt adlı birinin uydurduğu bâtıl bir dîne bağlıdırlar. Mecûsîler ölülerinigömmezler. Kulelerde saklarlar ve akbabalara yedirirler. (Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî)
Turkish - English dictionary

Mecusi

(Turkish - English dictionary) :
1. (a) Zoroastrian, (a) Mazdean. 2. Zoroastrian, Mazdean.