TATLI-ŞAMBALI


Results for "TATLI-ŞAMBALI"

Recipes Glossary

TATLI-ŞAMBALI

(Recipes Glossary) :
GEREKLİ MALZEME YAPILIŞIİki su bardağı iri 1. Malzemenin hepsi iyiceboy irmik karıştırılıp 25, 30 santimetreBir su bardağı şeker çapında bir tepsiye dökülür, üzerineBir su bardağı yoğurt ağartılmış badem dizilir. FırınaBir paket vanilya verilir. Pişmiş şam balının üzerineŞurubu için: kaynak vaziyette şurubu dökülür. Bir3 su bardağı şeker gün sonra istenilen şekilde kesilir.Bir tatlı kaşığı Servis yapılır.limon suyuİki su bardağı su.
Recipes Glossary

TATLI-ŞAMBALI (2)

(Recipes Glossary) :
GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI1.250. kg ince irmik 1. Akşamdan veya bir kaç saat önce1.kg şeker 750 gr şeker, 500 gr su ve yarım1,5 bardak su limon suyu kaynatılır, soğumayaŞurubu için: bırakılır. Bu tatlı soğuk havada750 gr şeker yapılırsa şekere katılacak su 750500 gr su grama çıkarılır.Yarım limon. 2. 1.250 gram ince irmik bir tepsiyedökülür, bir kilo şekerle iyiceharmanlanır.3. Harmanlanan şekerle irmiğinortası açılarak ,5 bardak sukatılır. İrmikli şekere avuçlarlaiyice yedirilir, böylece koyuca birhamur elde edilir.4. Yarım kaşık pekmez sürülmüş birtepsiye 3 numaradaki malzemelerdökülür, eller ıslatılarak üzeridüzgünleştirilir.5. En üst kısmına çok su ile ezilmişyoğurt sürülür, istenirsebastırarak, ağartılmış bademdöşenir.6. Tepsi fırına sürülür, saatebakılır, aşağı yukarı yarım saatsonra az pişmiş olarak fırındançıkarılır. Kesmeye elverişli iseintizamlıca kesilir. Kesilirkendağılma olursa tekrar fırınaverilir. Az bir zaman sonra yineçıkarılır, kesilir. İyice pişersetaş gibi olacağından kesilmez, kesmeişini iyi ayarlamak lazımdır.7. İstenilen şekilde kesilen şambalı tekrar fırına sürülür iyicekızarıncaya kadar pişirilir.8. Fırından çıkarılan şam balıüzerinde hemen yanında bulunanevvelce hazırlanmış olan şerbetdökülür. Soğuyunca yenir.NOT:Yukarıdaki tarif, İzmir'in Bucanahiyesinde halen hayatta olanmeşhur şambalı yapıp, satıcısı HacıMehmet Şekerci'den alınmıştır.
Recipes Glossary

TATLI-ŞAMBALI (3)

(Recipes Glossary) :
GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI1 kilo kalın irmik (6 1. Akşamdan birbuçuk kilo (7.5bardak) bardak) şeker, ikibuçuk bardak su ve2 bardak şeker iki kaşık limon suyu ile kaynatılır,1 bardak ılık su soğumaya bırakılır.1 bardak yoğurt 2. Yine akşamdan bir kilo iri boy (61 tatlı kaşığı bardak) irmik, iki bardak şeker, birkarbonat. bardak ılık su, bir bardak yoğurt,Şurubu İçin: bir tatlı kaşığı karbonat ile1.5 kilo şeker (7.5 birlikte karıştırılır. Yaz mevsimibardak) ise ağzı kapalı olarak dışarıda2.5 bardak su bırakılır.2 kaşık limon suyu. 3. Sabahleyin evvela cezvede koyucaşurup yapılır. Bu şurupla tepsiyağlanır gibi her tarafına bulanır.Üzerine buzdolabındaki karıştırılanmalzemeler dökülür. Avuç içleriıslatılır, tepsideki malzemelerbastırılarak düzgün hale getirilir.4. Çiğ iken istenilen şekilde (isterbaklava dilimleri gibi, ister dörtköşe olarak münasip büyüklükte)kesilir. İstenirse üzerine bademlerhafifçe bastırılarak sıralanır.5. Orta sıcaklıktaki fırına sürülür.Üzeri kızarınca fırından çıkarılır.Soğumuş olan şurubu hemen dökülür.Şerbetini çekince biraz bekletilir,servis yapılır. (Bayramlardamisafire ikram edilecek güzel birtatlı çeşidi olur).