TATLILAR


Results for "TATLILAR"

Dream Dictionary of Phrase

TATLILAR

(Dream Dictionary of Phrase) :
Her çeşit tatlı güzel geçime, sevinç ve mutluluğa, cimrilikten kurtulup cömertlik sıfatını kazanmaya, ilim ve iman lezzetine, günahkar için dünyanın geçici ve aldatıcı hazlarına, hastalıktan şifaya, mahkumun kurtulmasına, yolcunun dönmesine, tövbe ve isttiğfara, güzel ve etkili söze, insana dünyayı zehir eden her türlü durum ve olayın zıddı olan şeylere, Tatlıcı görmek nikaha, insanlara iyilik yapan cömert ve şerefli kimseye ve müjdeye delalet eder.
Recipes Glossary

TATLILAR-AŞURE

(Recipes Glossary) :
GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI2.5 su bardağı 1. Akşamdan bir tencereye buğday veaşurelik buğday pirinç konur, yıkanır. Üzerine dört(üzerlerinin kabuğu parmak basacak şekilde su konur.alınmış) (Tabii ki buğday ve pirinç evvelden1 çay bardağı kuru ayıklanır.fasulye 2. Ertesi sabah şişen buğday ve1 çay bardağı pirinç pirinç yıkanır. Üzerlerine 25 bardak6 su bardağı toz kadar su katılır. Ateşe konur,şeker kaynamaya başlayınca ateşi kısılır,1 çay bardağı çok hafif ateşte kaynatmaya devamçekirdeksiz üzüm edilerek, beş altı saat pişirilir.5 adet incir Buğday ve pirinçler iyice yumuşar.2 tane portakalın 3. Yine akşamdan ıslatılmış nohut vekabuğu. fasulyeler de ayrı ayrıpişirilirler. Nohut ve fasulyelerinkabukları soyulsa daha iyi olur.Üzüm ayrı olarak haşlanır. Portakalkabukları ince kıyılır, haşlanır,incirler küçük parçalara bölünür. Bumalzemelerin hepsi pişen pirinçlibuğday içerisine katılır, bir tahtakaşıkla karıştırılarak kaynatılır,suyu azsa biraz daha su ilaveedilir. En sonunda şekeri katılır,beş on dakika kadar yine kaynatılır.Kâselere doldurulur, üzerlerinearzuya göre gülsuyu, kavrulmuş,dövülmüş badem içi, çekilmiş cevizveya fındık serpilir.NOT:Aşure sütlü tatlıların başına geçti.Harf sırasına göre öyle denk geldi.Aşure hafif tatlı olmasındansütlüler içine katıldı. Bununlabirlikte aşurenin de sütlüsüyapılabilir.Pişmiş buğdayı sulandırmak için suyerine süt katılır. Aşuremiz böylecedaha nefis olur.
Recipes Glossary

TATLILAR-BAĞDAT MUHALLEBİSİ

(Recipes Glossary) :
GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI1 kilo süt 1. Bir litre süt ocağa konup,1 bardak şeker kaynatılır, aşağı yukarı bu kaynakta1 fincan pirinç unu karıştırıp savururak on beş dakika1 kaşık nişasta kadar devam ettirilir. Şekeri konur,1 kahve kaşığı damla karıştırılır, kaynatılır.sakızı 2. Ayrı bir kapta nişasta ve pirinç1 fiske tuz. unu ile toz haline getirilmiş sakız,az bir soğuk su içerisinde ezilir.3. Kaynamakta olan şekerli sütten üçkaşık kadar alınır.
Recipes Glossary

TATLILAR-GÜLLAÇ

(Recipes Glossary) :
GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI6 yaprak güllâç 1. Sütün yarısı şekerle kaynatılır.3 bardak süt Bir tarafa bırakılır, soğutulur.1 bardak toz şeker 2. Sütün kalan yarısı da sade olarak1 çay bardağı iç kaynatılır, soğutulur.(dövülmüş ceviz vb.). 3. Güllâçların yaprak halinde bütünolarak sığacağı bir tepsiye şekersizsüt soğuk olarak dökülür. Güllâçlarbirerbirer bu süt içerisindeyumuşatılır. Ancak sütte fazlabırakılmayıp, hafif yumuşakbükülecek şekilde iken çıkarılır.4. Çıkarılan bu güllâç, bohça katlargibi katlanır, dört köşe halinegetirilir. İçerisine dövülmüş cevizkatılır. Cevizler görünmeyecekşekilde kapatılır, alt üst ederekdüz bir tabağa sıralanır. Böylecealtı adet güllaç bittikten sonraayrılan şekerli süt üzerine dökülür.Zaman zaman kaşıkla üstlerinin kurukalmaması için kenardan alınan sütüzerine dökülür. Güllâçlar sütü tamçektikten sonra tabaklara alınır.Gül suyu serpilerek sofrayagötürülür.5. Güllâçlar yapıldıktan sonra hemenyenmelidir. Bekletilirse sütlüşurubunu çeker. Kurumaya başlar, ozaman yedekte şekerli sütbulundurmak lâzımdır. Yeneceğindeher tabak üzerine dökmek gerekir.NOT:Genellikle iç olarak Güllâçlarakaymak, ağartılmış, dövülmüş badem;dövülmüş ceviz, evvelce pişirilipsoğutulmuş koyuca muhallebi,dövülmüş fıstık, dövülmüş fındıkkonur. Güllâçlar içe konan ne iseona göre ad alırlar.Dikkat:Güllâç alırken tazesini almaklazımdır. Bayat güllâçlar peklezzetli olmaz, yapılan masrafadeğmez.
Recipes Glossary

TATLILAR-KARAMELLİ MUHALLEBİ

(Recipes Glossary) :
GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI1 yumurta 1. Önceden bir yumurta çırpılır,3 su bardağı süt buna soğuk süt, nişasta, şeker (BirYarım su bardağı su buçuk bardak şekerden 2 çorba kaşığı3 çorba kaşığı şeker karamel için ayrılır) eklenip,nişasta iyice karıştırılır. Bir kenara1 kibrit kutusu konur.büyüklüğünde margarin 2. Kuru bir tencerenin dibine,1.5 su bardağı toz ayırdığımız 2 çorba kaşığı şekerşeker konur. Tencere hafif ateş üzerine1 fincan iri kıyılmış oturtulur. Şeker eriyip, birazfındık. esmerleşinceye kadar karıştırılmadanocakta tutulur. Üzerine yarım bardaksu dökülür, eriyinceye kadarkaynatılır.3. Buna evvelce hazırlanmış olan birnumaradaki malzemeler eklenir, tahtabir kaşıkla devamlı karıştırılarakkoyulaşıncaya kadar pişirilir.İneceğine yakın margarin eklenir,bir taşım daha kaynatılır, ocaktanalınır.4. Uygun servis kaplarına alınarakbuzdolabında soğutulur. Servisyaparken üzerine kıyılmış fındıkserpilir.