berzah


Results for "berzah"

Turkish - Kurdish Dictionary

berzah

(Turkish - Kurdish Dictionary) :
berzax.
Turkish - Turkish dictionary

BERZAH

(Turkish - Turkish dictionary) :
is. Kıstak, dar dil.
Ottoman - Turkish Dictionary

BERZAH

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
İki âlemin arası. Kabir. Dünya ile âhiret arası. * Perde. * Sıkıntılı yer. * İki yer arasındaki geçit. * Mani'a, engel, (Bak: Sırat köprüsü). Ölen insanların ruhları kıyamete kadar berzah âleminde bulunurlar. Berzah büyük ve mânevi bir âlemdir. Dindar olup cennetlik olanlar, berzah âleminde sevdikleri kimselerle ve iyi insanlarla görüşürler ve çok zevkli yaşarlar. Kıyamet kopunca Allah bütün ruhları haşir meydanında cesetleri ile diriltip toplayacaktır.
Turkish - English dictionary

berzah

(Turkish - English dictionary) :
1. geog. isthmus. 2. place of torment, hell. 3. hellish (place). 4. painful predicament. 5. very difficult, bad (situation). 6. Islam place where the souls of the dead await the Day of Judgment (located between the world and hell). 7. interval, break, gap. ı bela painful predicament, awful straits.
Islamic Glossary

BERZÂH ÂLEMİ

(Islamic Glossary) :
Dünyâ ile âhiret arasındaki âlem; kabir âlemi.Berzâh âleminde ölülerin hâli, dirilerin hâli gibi değildir. Dünyâ hayâtında hem his (duygu),hem de irâde (istek) ile hareket vardır. Berzâh hayâtında ise, hareket etmek lâzım değildir,elem (acı) ve azâb duymaları için yalnız hissetmeleri yetişir. (Ahmed Fârûkî)2. Tasavvufta âlem-i misâle verilen ad. (Bkz. Âlem-i Misâl)Berzâh âlemi, âlem-i ervâh (ruhlar âlemi) ile âlem-i ecsâd (madde âlemi) arasında yer alır.Ayna gibidir. Diğer iki âlemdeki hakîkî varlıklar ve mânâlar bu âlemde latîf şekillerdegörünürler. Çünkü iki âlemdeki her hakîkate ve her mânâya uygun birer şekil, heyet, görünüşbu âlemde bulunur. Bu âlemde kendiliğinden hiçbir hakîkat, hiçbir madde ve mânâ yoktur.Buradaki şekiller, heyetler, öteki âlemlerden aks eden görüntülerdir. Aynada hiçbir şekil vesûret yoktur. Aynada bir şekil görünürse, başka yerden gelen görünüştür. Âlem-i misâl deböyledir.