besmele


Results for "besmele"

Turkish - German Dictionary

besmele

(Turkish - German Dictionary) :
e Bismillah-Formel.
Turkish - Turkish dictionary

BESMELE

(Turkish - Turkish dictionary) :
is. "Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adı ile" anlamına gelen ve bir işe başlarken söylenilen Arapça "Bismillahirrahmanirrahîm" sözünün adı.
Ottoman - Turkish Dictionary

BESMELE

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
$ in kısaltılmış ismi. Müslüman her işine Bismillah ile başlar. Yani her işi Allah adına ve Allah için yapar. Atomlardan yıldızlara kadar her varlık da Allah adına ve Allah için hareket eder. İnsan da Bismillah diyemiyeceği, yani Allah'ın emri ve izni olmayan bir işi ve hareketi yapmamak, onun emri dairesinde kalmakla gerçekten insan olur. Aksi halde hayvanlardan aşağı dereceye iner.
Dream Dictionary of Phrase

BESMELE

(Dream Dictionary of Phrase) :
Besmeleyi Kur'an harfleri ile, güzel ve noksansız olarak yazdığını görmek rızık, sanat, ilim ve her türlü hayırlı işe delalet eder. Besmelerin yazıldığı yerden silinmesi, yazılı kağıdın uçup gitmesi ya da imhası ecelin yaklaşmasıyla, Besmeleyi caiz ve uyygun olmayan şeyle yazmak inanç zayıflığına, Onu asıl harfleriyle değil de diğer dillerin harfleriyle yazmak o ülkenin parasına ya-hut yabancılarla arkadaşlık etmeye, Besmelede görülen şekil ve ifade noksanlığı din ve dünyalıktaki noksanlığa, Besmeledeki kelimelerinin yerlerini değişmiş olarak görmek inanç ve akidedeki değişmeye, Güzel bir hat yazısı ile besmeleyi bir evde görmek mutluluğa, güzel akideye ve hayırlı eşe, Besmeleyi tamamen okumak malda artışa ve ziyade berekete, arzu edilen hayırlara ermeye, Besmeleyi 'euzü' ile birlikte söylemek korkudan emin olmaya, Sıkça besmele çekmek beş vakit namaza, Bir işe besmele ile başlamak, eğer iş meşru ve hayırlı ise bereket ve semeresine, haram ve gayrimeşru işe besmele ile başlamak hakla batılı karıştırmaya ve günah işlemeye delalet eder.
Islamic Glossary

BESMELE

(Islamic Glossary) :
Bismillâhirrahmânirrahîm sözü.Kur'ân-ı kerîme saygı göstermek, E'ûzü okuyarak başlamakla olur ve Kur'ân-ı kerîminanahtarı Besmeledir. (Hadîs-i şerîf-Tefsîr-i Yâkûb-i Çerhî))Hoca çocuğa, Besmele okur, çocuk da söyleyince, Allahü teâlâ, çocuğun anasının,babasının ve hocasının Cehennem'e girmemesi için senet yazdırır. (Hadîs-i şerîf-Tefsîr-iDürr-ül-Mensûr)Cehennem'de azâb yapan on dokuz melekten kurtulmak isteyen Besmele okusun! Besmeleon dokuz harftir. (Abdullah ibni Mes'ûd)Besmelenin mânâsı: «Her var olana, onu yaratmakla iyilik etmiş ve varlıkta durdurmakla,yok olmaktan korumakla iyilik etmiş olan Allahü teâlânın yardımı ile bu işi yapabiliyorum.Ârifler (evliyâ), O'nu ilâh olarak tanıdı. Âlemler, O'nun merhâmeti ile rızık buldu. Günahişliyenler, O'nun rahmeti ile Cehennem'den kurtuldu» demektir. (Yâkûb-ı Çerhî)Besmele öyle bir sözdür ki ağzı temizler, kalbden gamı ve sıkıntıyı giderir. (AbdülkâdirGeylânî)Abdest almağa, yemeğe, içmeğe ve her mübârek işe başlarken Besmele çekmek Peygamberefendimizin âdet-i şerîflerinden olup sünnettir. (İbn-i Âbidîn)Besmeleyle başlıyalım kitâbaAllah adı en iyi bir sığnakdırNîmetleri sığmaz ölçü hisâbaÇok acıyan, afvı seven bir Rab'dır.(Seâdet-i Ebediyye)