hamur işi


Results for "hamur işi"

Turkish - German Dictionary

hamur işi

(Turkish - German Dictionary) :
e Mehlspeise.
Recipes Glossary

HAMUR İŞİ-BÖREK İÇLERİ

(Recipes Glossary) :
Peynirli İç:250 gram peynir.( Tuzsuz taze peynir ise hafifçe tuzlanır.Şayet tuzlu teneke peyniri veya başka cins peynir iseakşamdan suda ıslatılarak biraz tuzunu almak gerekir.)Peynirine göre ya elle ufalanır veya rendelenir. Peyniriniçerisine biraz yağ, bir yumurta ve bir demet ince kıyılmışmaydanoz katılarak güzelce karıştırılır.Kıymalı İç:Genellikle kıymalı içler kavrularak elde edilir. Şöyle ki:Evvelâ yağda ince çentilmiş iki baş soğan, 250 gram kıymaile kıymanın rengi soluncaya, soğanlar da börtünceye kadarkavrulur. Üzerine tuz, karabiber, kıyılmış maydanozserpilir, karıştırılır.Daha başka içler, mesela tavuk ve hindi etleri haşlanıp,derisi yüzüldükten sonra bıçakla ince kıyılarak yapılır,maydanoz doğranır.Sebzelerden ıspanaklı, patatesli içler de yapılır.
Recipes Glossary

HAMUR İŞİ-ÇABUK BÖREK

(Recipes Glossary) :
GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI1 ekmek hamuru 1. Bir kaşık yağ ile ince çentilmiş(fırından) soğan ateşte hafifçe250 gram orta yağlı pembeleştirilir. Üzerine kıymakıyma, 2 soğan katılır, kıymanın rengi değişinceye1 bardak çiçek yağı kadar beraberce kavrulur. Üzerine1 küçük demet kıyılmış maydanoz ve tuz serpilir,maydanoz, yeterince karıştırılır. Soğumaya bırakılır.tuz, karabiber 2. Fırından alınan ekmeklik hamur,yumurtadan küçük parçalara bölünür,bezeler yapılır.3. Merdane ile açılan hamurlarınortalarına harç konarak kapatılır.4. Puf böreğine benzeyen bu hamurlarkızgın çiçek yağında iki tarafı nargibi oluncaya kadar kızartılır. Yağısüzülür, tabaklara alınarak servisyapılır.
Recipes Glossary

HAMUR İŞİ-ÇİĞ BÖREK

(Recipes Glossary) :
GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI4 su bardağı elenmiş 1. Evvelâ içi şöyle hazırlanır; ikiun, baş soğan ve domatesler rendelenir,Yeterince tuz, taze biberler ince olarak doğranır,İçi için: kıyma, tuz, maydanoz, karabiber ve350 gram kıyma az bir su ilâvesiyle koyu bir2 soğan, 2 domates bulamaç yapılır.2-3 taze biber 2. Hamuru, un, tuz ve su ilavesiyleKıyılmış maydanoz, yoğrulur. Kulak memesikarabiber yumuşaklığından biraz daha katıcaKızartmak için: 2 su tutulur. Üzerine nemli bir bezbardağı örtülür, yirmi dakika kadarçiçek yağı bekletilir.3. Dinlenen bu hamurdan, cevizdenbiraz büyükçe hamurlar alarakbezeler yapılır. Bu bezelerden unserpilmek suretiyle oklava ile bıçaksırtı kalınlığında daire şeklindeyufkalar açılır.4. Açılmış yufkaların içinehazırlanan içten koyup kenarlarıparmak uçları ile bastırılır,tırtıllı rulet ile kesilerek yarımay şekli verilir. Kızgın yağda heriki tarafı kızartılır. Sıcak olarakservis yapılır.NOT:Saç Böreği:Bu börek, börek haline getirildiktensonra alt ve üstüne hafif yağsürerek altında ateş olan saçüzerinde de pişirilir. Burduryöresinde her evde odun ateşiüzerinde pişirirler. Buna "SaçBöreği" denir. Sıcak olarak tazeüzümle bağ aralarında yapıp yerlerki pek nefis olur. Şekil olarak dörtköşe de olabilir.
Recipes Glossary

HAMUR İŞİ-EKMEK

(Recipes Glossary) :
GEREKLİ MALZEME YAPILIŞI6 bardak elenmiş un 1- Maya ılık suda eritilir,1 kibrit kutusu içerisine bir tatlı kaşığı şekerbüyüklüğünde maya katılarak karıştırılır.(veya 1 tatlı kaşığı 2- Altı bardak un elenir. İçerisinekuru maya) hazırlanan maya katılır. Ilık su ve1 kaşık şeker tuz ile kulak memesi yumuşaklığındaYeterince tuz ve ılık bir hamur yoğrulur.su Hamur ne kadar emeklice yoğrulursaekmek o kadar güzel olur. Yoğrulanbu hamur büyükçe bir bez veyaçarşafa sarılarak ılıkça bir yerdebir saate yakın kabarması içinkapalı olarak bekletilir. Kışaylarında kabarma daha geç olur. Ozaman daha küçük bir tencerede sukaynatılır, daha büyükçe ve içindehamur bulunan tencere, su değmeyecekşekilde üzerine oturtulur. Üzeriyine kapatılır, büyükçe bir bezesarılır. Böylece hamurun kabarmasıçabuklaştırılır.3- Zaman zaman bakılır, hamuristenilen şekilde yani iki mislikabarmışsa; ister topaçlar halindeistenirse uzun olarak şekil verilir,yağlanmış bir tepsiye aralıklıdizilir. Yine kabarmaları için yarımsaatten ziyade dinlendirilir.4- Hamurların kabuk bağlamamalarıiçin üzerine ıslak bez örtülür.Yahut ekmekçilerin haşıl dedikleri,bir tatlı kaşığı un sulandırılırateşte kaynatılır, duru çorbakıvamında bir hale getirilir. Bundanfırça ile şekil verilen ekmeklerüzerine sürülür. Bunun üzerine arzuedilirse çörek otu, susam serpilir.5- Ekmek hamurları kabarınca fırınasürülür, pişirilir. Pişmeye,kızarmaya başlayınca hazır olanhaşıldan tekrar sürülürse ekmeğinüzeri daha parlak, cilalı gibi olur.