ikindi


Results for "ikindi"

Turkish - English dictionary

ikindi

(Turkish - English dictionary) :
midafternoon. ezanı Islam the call to afternoon prayer. güneşi gibi 1. transient, short. 2. quickly. kahvaltısı midafternoon snack. namazı Islam the afternoon prayer. den sonra dükkân açmak to start doing something rather late, start something rather late in the day. üstü in midafternoon; about midafternoon.
Ottoman - Turkish Dictionary

İKİNDİ DİVANI

(Ottoman - Turkish Dictionary) :
t. Tanzimattan evvel sadrazamların kendi konaklarında yaptıkları divanlar. Bu divan ikindi namazından sonra toplandığı için bu adı almıştı. Bâb-ı Âlî teşkilâtının ilk şekli olarak Divan-ı Hümayun, muayyen günlerde toplandığı zaman, vezir-i azamlar da divanda bitirilemeyen veya arza lüzum görülmeyen işleri kendi konaklarında salı ve perşembenin haricindeki günlerde hallederlerdi. Sadrazamdan başka hiçbir vezir, ikindi divanı aktedemezdi. (O.T.D.S.)
Islamic Glossary

İKİNDİ NAMAZI

(Islamic Glossary) :
İslâm'ın şartlarından biri olan beş vakit namazın üçüncüsü, öğle vakti ile akşam vaktiarasında kılınan namaz. (Bkz. Asr)Gökten yere iner kamû (bütün) melekler,Meleklere müştâk olur (can atar) felekler,Kabûl olur anda bütün dilekler,İkindi namâzın kıldığın zaman.(Yûnus Emre)
Turkish - English dictionary

ıkındırmak

(Turkish - English dictionary) :
/ı/ 1. to make (someone) strain (while defecating). 2. to make (a woman in childbirth) push.
Turkish - English dictionary

ikindiyin

(Turkish - English dictionary) :
colloq. in midafternoon.