DENİZ MELTEMİ


Results for "DENİZ MELTEMİ"

Meteorological Glossary

DENİZ MELTEMİ

(Meteorological Glossary) :
(SEA BREEZE) [i]Gece ve gündüz boyunca kara ve denizlerin farklı ısınmaları sonucu ortaya çıkan sıcaklık farkından doğan ve denizden karaya doğru esen rüzgar. Gündüz karalar denizlerden daha çabuk ve daha fazla ısındığından, deniz meltemi gündüz esen bir rüzgardır ve öğle saatlerinden sonra hızı maksimuma ulaşır. Kara melteminin tam tersi yönünde eser.
Meteorological Glossary

DENİZ MELTEMİ CEPHESİ

(Meteorological Glossary) :
(SEA BREEZE FRONT) [i]Büyük su kütleleri tarafından çevrilmiş karaların kıyı kesimlerinde görülen meteorolojik bir olay. Deniz melteminin karaya ulaştığı yerlerde oluşur. Su ve kara arasındaki dengesiz ısınma nedeniyle, maksimum yukarı doğru hareket alanı veya konverjans sahası karanın 15 ile 20 km. içlerinde ve öğleden sonra ortalarında gerçekleşir. Bu alanda oraj bulutu veya sağanak yağışa neden olabilecek tepeli cumuluslar gelişir. Bu aşamada sahilde mavi bir gökyüzü ile hafif bir meltem vardır. Bu meteorolojik olaylar sık sık Meksika Körfezinde ve Florida''ın doğu kıyılarında görülür.
Meteorological Glossary

DENİZ MELTEMİ KONVERJANS ZONU

(Meteorological Glossary) :
(SEA BREEZE CONVERGENCE ZONE) [i]Deniz melteminin konverjans yapmaya başladığı sınır bölgeye verilen isim. Denizden esen meltemle bu bölgeye gelen nemli hava burada yükselir ve konvektif bulutların oluşmasına neden olur.