SözlükResults for "AÇIK" Meteorological Glossary AÇIK (Meteorological Glossary) :
(CLEAR) [s] Gözlemcinin bulunduğu yerden yukarıya bakıldığında, gökyüzünde hiçbir bulut olmaması, görüşü engelleyecek herhangi bir şeyin olmaması durumu. Bulutsuz gökyüzü. Gün boyunca veya rasat saatinde 1/8'den daha düşük kapalılık olması durumunda da meteorolojide bu kavram kullanılmaktadır.
Meteorological Glossary AÇIK HAVA TÜRBÜLANSI (Meteorological Glossary) :
((CAT) CLEAR AIR TURBULENCE) [i]Görülebilen alanda bulut veya bulut benzeri herhangi bir şeyin olmadığı durumda oluşan türbülansa verilen isim. Çoğunlukla jet-stream alanlarında yani üst troposfer ile aşağı stratosferde görülür. Dağ yakınları ve kapalı alçak merkezlerde rüzgar şiri olması durumlarında da açık hava türbülansı görmek mümkündür.
Meteorological Glossary AÇIK HAVA YAĞMURU (Meteorological Glossary) :
(ÇOK HAFİF YAĞMUR)(SEREIN) [i]Açık bir gökyüzünden veya bulut varsa da görülebilecek kadar ince bulutlu bir gökyüzünden yere düşen yağmur. Kuvvetli dikine aşağı hareketlerin bulunduğu bir havada daha önce üzerimizden geçen bir yağmur bulutu tarafından bırakılan yağış açık bir havada yere kadar -eğer buharlaşmazsa- ulaşır.
Meteorological Glossary AÇIK İYİ HAVA (Meteorological Glossary) :
(FAIR WEATHER) [s]İyi havayı belirtmede kullanılan bir terim. Havanın tamamen açık veya çok az bulutlu olduğu durumda, gündüzün güneşin, geceleyin de ayın görülebilir olması durumunda kullanılan bir terim. Güneşli, açık, bulutsuz gibi kavramların yerine kullanılabilecek bir terim.
Meteorological Glossary AÇIK SİSTEM (Meteorological Glossary) :
(OPEN SYSTEM) [i]Termodinamikte, çevresi ile alışverişi olan sistemler için kullanılan bir terim. Örneğin, bir açık sistem olarak yağış bulutu, yağışa geçene kadar çevresiyle hem ısı, hem de nem alışverişi yapar.