yukarı


Results for "yukarı"

Turkish - English dictionary

yukarı

(Turkish - English dictionary) :
1. upper part; upstairs. 2. upper; upstairs: yukarı daire the upstairs flat. Yukarı Mısır Upper Egypt. 3. upper, superior in social position: yukarı sınıf upper class. 4. (moving) up; (going) upstairs: Yukarı çıktı. He went upstairs. da 1. above; upstairs. 2. (holding one´s head) high: Başı yukarıda yürürdü. She would walk with her head held high. dan 1. from above. 2. from upstairs. 3. from the boss; from the top brass; from above, from the top. dan almak to behave in an aggressive, unyielding manner; to show an unwillingness to compromise. dan bakmak /a/ to look down one´s nose at, regard (someone, something) with disdain. dan aşağı süzmek /ı/ to give (someone) the once-over, scrutinize (someone) appraisingly from head to toe. tükürsem bıyık, aşağı tükürsem sakal. colloq. I´m faced with an impossible choice./I´m damned if I don´t (do it), and I´m damned if I do (do it)./I´m sitting on the horns of a dilemma.
Meteorological Glossary

YUKARI ATMOSFER HARİTALARI

(Meteorological Glossary) :
(UPPER AIR CHARTS) [i]Uçurtma, pilot balon, radyosonde gibi aletlerden elde edilen hava gözlemlerinin üzerine işaretlendiği, 850, 700, 500, 300, 200 ve 100 Mb. gibi belli standart seviyelerin bilgilerini gösteren haritalar. Yüksek seviye kartlarında kullanılan standart seviyeler her ulusal meteoroloji servisi tarafından ayrı ayrı belirlenebilir. Yüksek seviye haritaları yer haritaları ile birlikte kullanılarak atmosferik koşulların daha iyi analiz edilmesini ve anlaşılmasını sağlar. Genellikle bir yüksek seviye haritasında işlenen bir istasyonun değerleri; o seviyenin deniz seviyesinden olan yüksekliğini, rüzgar yön ve hızını, sıcaklığını, eğer nem varsa işba sıcaklığını kapsar.
Meteorological Glossary

YUKARI ATMOSFER/SEVİYE

(Meteorological Glossary) :
(UPPER AIR/LEVEL) [i]Aşağı troposferin üzerinde kalan atmosfer tabakasını tanımlamak için kullanılan terim. Genellikle yukarı atmosfer seviyeleri denildiğinde 850 Mb. ve üstü anlaşılır. Bu nedenle yüksek seviye alçağı, yükseği, trofu, rüzgarları, gözlemleri ve kartları denildiğinde bu seviyenin üzeri anlaşılmalıdır.
Welder Dictionary TR - Eng

yukarı dik konum

(Welder Dictionary TR - Eng) :
vertical position up
Meteorological Glossary

YUKARI EĞİM ETKİSİ

(Meteorological Glossary) :
(UPSLOPE EFFECT) [i]Bir dağ veya tepe yamacını tırmanan hava parselinin zorunlu yükselişi nedeniyle soğuması süreci. Eğer tırmanan hava yeterli neme sahipse hava karalı duruma geçer, stratiform tipi bulutlanma ve yağış görülebilir. Eğer hava kararsızsa, o zaman oraj görmek olasıdır.